100% CUKORMENTES, 50% TELJES KIŐRLÉSŰ BEJGLI, MARCIPÁN, MÁK ÉS DIÓ TÖLTELÉKKEL
A tavalyihoz hasonlóan, idén is szeretném megosztani veletek a kedvenc cukormentes bejgli receptemet egy nyereményjáték keretében. A recept és a technológia egy picit változott, ami az azóta megszerzett tudás és tapasztalatnak köszönhető. Bár a receptem cukormentes, ez a bejgli nem számít sem diabetikusnak, sem alacsony kalóriásnak, mivel csupán a finomított cukor teljes elhagyása és a liszt felének teljes kiőrlésűre cserélése volt a célom. Nem gondolom, hogy pont a karácsony az az időszak, amikor nagy változásokat kell beiktatnunk az életünkbe. Persze, ha valaki egész évben teljes „mentességben” étkezik, annak biztosan megvannak a maga bejáratott forrásai és hozzá is van szokva az eltérő ízekhez és textúrákhoz, de mi, átlag emberek, ha már annyit megteszünk ebben a kísértéssel teli időszakban, hogy a finomított cukrot természetes, nulla kalóriás édesítőre cseréljük, és a liszt is picit egészségesebb a hagyományosnál, máris joggal érezhetjük azt, hogy mégiscsak tettünk valamit magunkért, jelentős kompromisszumok nélkül. Az én asztalomon idén is ezt várja majd a vendégeket, és higgyétek el, senki nem hagyja majd a tányérján, mert isteni finom és (szinte) teljesen olyan, mint egy hagyományos bejgli… persze kevésbé édes, de azt meg ki bánja?
Azt továbbra sem ígérhetem, hogy ez az a fajta recept lesz, ami úgy kezdődik, hogy „végre egy recept, ami hosszú pihentetési idők nélkül is működik…” Hát nem. Mert ennek meg kell adni az időt, hogy ilyen lehessen. Nálam alapszabály, hogy este gyúrom és állítom össze a bejgliket és csak másnap reggel sütöm.
Hozzávalók 3 bejglihez:
Tészta:
225g teljes kiőrlésű búzaliszt
225g búza finomliszt
40g porrá őrölt eritrit
6g só
125g HIDEG vaj (nem margarin!)
50g HIDEG kókuszzsír (vagy bármilyen zsír)
0.5dl HIDEG tejszín (30%)
1dl HIDEG víz
1 tojás sárgája
12g élesztő
Dió töltelék:
140g darált dió, 25g zsemlemorzsa, 50g forró vízbe áztatott mazsola, 0,5dl víz, 50-60g eritrit (ízlés szerint), 1 citrom reszelt héja, 1 narancs reszelt héja, 1tk vanília aroma, 1 ek cukormentes baracklekvár, 1 kk fahéj
Mák töltelék:
140g darált mák, 25g zsemlemorzsa, 50g forró vízbe áztatott mazsola, 0,5dl víz, 50-60g eritrit (ízlés szerint), 1 narancs reszelt héja, 1 narancs reszelt héja, 1tk vanília aroma, 1 kk fahéj, 1 ek cukormentes szilvalekvár
Marcipán töltelék:
200g darált mandula, 60-70g eritrit (ízlés szerint) 0,5dl víz, 1,5tk vanília aroma, 2tk keserűmandula aroma.
Először a töltelékeket készítjük el, mert teljesen ki kell hűteni. A vizet felforralom az eritrittel és az aromákkal. A tűzről levéve hozzákeverem a többi hozzávalót. Az állagauk legyen kissé nedves, de még picit morzsálódós, kivéve a mandula, mert az masszává áll össze.
Az eritritnél előfordul, hogy miután kihűlt, kicsit kristályos, kemény lesz. Ez esetben egy-két evőkanál vízzel keverjük össze, mielőtt a tésztára kennénk.
A lisztet, porcukrot és sót szitáljuk össze. kockázzuk bele a hideg vajat és a kókuszzsírt, majd gyors mozdulatokkal morzsoljuk össze a kettőt, úgy hogy ne maradjanak nagyobb vajdarabkák a lisztben. Fontos, hogy a kezünk melege ne melegítse fel a zsiradékot! Ennek a vajas lisztnek a közepébe öntsük bele az előzőleg pohárban összekevert tejszínt, tojást, vizet és élesztőt. Szép, fényes, egynemű tésztát dagasztunk belőle, ami viszonylag kemény, zsíros tapintású. 3 egyenlő részre osztjuk, folpackba csomagoljuk, és fél órára hűtőben pihentetjük.
Ezután lisztezés nélkül (!!!) kb 20X30 cm-es téglalapokra nyújtjuk őket, majd a végektől 1,5cm-t kihagyva (alul nem!) egyenletesen ráterítjük a tölteléket. A két oldalánál behajtjuk az üres tésztát, majd nem túl szorosan, feltekerjük. Megkenjük tojássárgájával, és hűvös helyen pihentetjük 1-2 órát, amíg teljesen rá nem szárad a máz. Ezután megkenjük tojásfehérjével és pihenhet tovább reggelig. Sütés előtt 6-8 helyen, az aljáig megszúrkáljuk, hogy a gőz távozni tudjon belőle. 170-180 fokon, 30-35 perc alatt megsütjük… de ez nagyon sütő függő. Nekem az új sütőmnél az vált be, hogy az első 20 percben 180 fokra állítom, a második kb 20 percben pedig 160 fokra mérsékelem a hőmérsékletet. Ezt ki kell tapasztalni, hogy milyen erősen „éget” a sütő, mert ha túl hamar túl nagy hőt kap a bejgli, akkor gyorsan megpirul, belül viszont nyers marad.
Jó sütögetést kívánok!